Medicīnas terminologija

pāriet uz sadaļu Preču Katalogs                                                

Akupunktūra, adatu terapija - tā ir Ķīnas tradicionālās medicīnas metode, kuru izmanto iedarbībai uz cilvēka ādas virsmas bioloģiski aktīvajiem punktiem ar speciālām netraumatiskām adatām. Šo metodi izmanto, lai mazinātu sāpes un stimulētu atveseļošanas procesu.

 

Analģētiki Ц zāļu līdzekļi, kuriem piemīt izteikts atsāpinošs efekts.

 

Ankiloze Ц kustīguma trūkums locītavās rodas, saaugot locītavu virsmām.

 

Ankilozējošais spondilīts Ц smaga hroniskā slimība, kurai raksturīgs starpskriemeļu locītavu nekustīgs saaugums (ankiloze).

 

Ankilozējošs spondiloartrīts (Behtereva slimība) -  skat., Spondilīts.

 

Artrīts Ц infekcijas vai alerģiskā rakstūra locītavu iekaisums.

 

Artroskops Ц optiska iekārta ar ierīci locītavu izmeklēšanai un operāciju veikšanai.

 

Astes kauls Ц skat., Mugurkauls

 

Cauda equina Ц skat., Zirga aste

 

Datortomogrāfija (DT) -  ir rentģenizmeklēšanas metode, ar kura palīdzību tiek iegūti cilvēka ķermeņa un orgānu šķērsgriezuma attēli, tādēļ šī metode ir daudz precīzāka un informatīvāka nekā parastais rentģenattēls.

 

Deformējošā spondiloze Ц skat., Osteoartrīts.

 

Diska deģenerācija Ц stāvoklis, kas bieži vien saistīts ar vecumizmaiņām skrimšļaudos, kad diska audi zaudē mitrumu, disks saplacinās un kļūst neelastīgs.

 

Diskektomija Ц bojāta diska pilnīga vai daļēja evakuācija ķirurģiskā veidā. Mikrodiskektomija, caurādas (endoskopiskā) diskektomija Ц saudzīgāks operācijas veids caur nelielu griezienu ādā.

 

Diskogrāfija Ц starpskriemeļu disku rentģenizmeklēšana ar kontrastvielas ievadīšanu diskā.

 

Diskoze, osteohondroze Ц termīni, ar kuriem apzīmē dažādas starpskriemeļu disku slimības.

 

Elektromiogrāfija Ц muskuļu un nervu šķiedru elektriskās aktivitātes pētīšanas metode.

 

Endorfīni Ц dabīgas atsāpinošas vielas, kuras izstrādā cilvēka smadzenes.

 

Ergonomika Ц zinātne par to kā pareizi savienot darbu un atpūtu ar maksimālo labumu, pie tam samazinot traumatisma un profesionālo slimību risku.

 

Fascija Ц plāns apvalks no šķiedrainiem saistaudiem, kas apklāj muskuļus no ārpuses.

 

Fibrozīts, fibromialģija, miofasciālās sāpes Ц sāpes muskuļos un fascijās, bez redzamām iekaisuma procesa pazīmēm.

 

Fluoroze Ц sāpes vai sāpīga reakcija uz ftora daudzuma palielināšanos organismā. Rezultātā paātrinās kaulaudu augšana un izmainās to struktūra.

 

Hemonukleolīze Ц starpskriemeļu disku ārstēšanas metode, kad diskā ievada bioloģiski aktīvo vielu Ц fermentu vai enzīmu, - želatīnveida kodola šķidināšanai.

 

Hiperkifoze - ir patoloģisks izliekums uz mugurpusi, bieži vien mugurkaula jostas daļā.

 

Hormonterapija (aizvietojošā) Ц dažāda veida hormonu vai to sintētisko analogu ievadīšana organismā gadījumos, kad doto hormonu izstrādāšana ir traucēta.

 

Išias, išialģija Ц sāpīga sajūta sēdes nerva gaitā, ja bojāts pats nervs vai tā saknīte.

 

Kifoze Ц dabisks mugurkaula izliekums, kas vairāk izteikts krūšu daļā, bet mazāk krustu daļā. Dažreiz šo terminu izmanto kā saīsināto hiperkifozes apzīmējumu.

 

Kompresijas lūzums Ц kaulu lūzums saspiešanas rezultātā, tai skaitā ķermeņa svara iedarbe, it īpaši osteoporozes gadījumā.

 

Kontrstinulācija, pretkairinājums Ц terapijas metožu kopējs nosaukums, kura pamatā ir nervu vai jušanas saknīšu kairinājums, kas sekmē sāpju mazināšanu.

 

Kortikosteroīdi (KC) Ц hormoni, kurus veido virsnieru garozas viela. Tie ir nepieciešami organisma pareizai funkcionēšanai. KC (kortizons, hidrokortizons, prednizolons un c.,) nereti ievada organismā mākslīga ceļā, ārstējot iekaisuma, alerģiskā un cita veida slimības.

 

Krustu kauls Ц skat., Mugurkauls.

 

Laminektomija Ц mugurkaula loku atveršanas ķirurģiskā operācija, kas ļauj tikt mugurkaula kanālā un pie starpskriemeļu diskiem.

 

Lordoze Ц dabisks mugurkaula izliekums uz priekšu, vairāk izteikts jostas daļā un mazāk Ц kakla daļā. Dažreiz šo terminu izmanto kā saīsināto hiperlordozes apzīmējmu.

 

Magnētiskā rezonanse Ц cilvēka ķermeņa audu un orgānu šķersgriezuma attēlu iegūšana ar magnētiskās rezonanses veidošanos. Ar to ir iespējams iegūt mīksto audu attēlus, kurus neredz rentģenogrammā.

 

Masaža Ц iedarbība uz mīkstiem audiem un muskuļiem sasprindzinājuma un sāpju noņemšanai, kā arī asins cirkulācijas uzlabošanai.

 

Meningīts Ц galvas vai muguras smadzeņu apvalka iekaisums.

 

Menopauze Ц izmaiņas sievietes organismā pēc menstruāciju izbeigšanās. Tas nozīme, ka sievietes organismā strauji samazinās hormonālā aktivitāte un izzūd dzemdētspēja.

 

Metastāze Ц audzēja procesa sekundārais veidojums organismā.

 

Mielogrāfija Ц muguras smadzeņu rentgenizmeklēšana, izmantojot kontrastvielas.

 

Miorelaksanti Ц medicīniskās vielas, kuras noņem muskuļu sasprindzinājumu.

Muguras smadzenes Ц centrālās nervu sistēmas nodaļa mugurkaula kanālā. Savienojumā ar muguras smadzeņu nerviem piedalās vairāku refleksu veidošanā.

 

Muguras smadzeņu nervi Ц 31 pāris jauktu smadzeņu nervu, kurus veido priekšējie un mugurējie muguras smadzeņu saknīši; virzās pie dažādām ķermeņa daļām un ekstremitātēm, dalās uz zariem un pilda jūšanas un kustību funkcijas.

 

Muguras smadzeņu nervu saknīši Ц nervu šķiedru kūlīši, kuri iziet no muguras smadzenēm mugurkaula kanāla robežās. Muguras smadzeņu nervi, kas veidojas, saplūstot mugurējo un priekšējo saknīšu šķiedrām, tālāk iet pie dažādām ķermeņa daļām.

 

Muguras smadzeņu šķidrums Ц caurspīdīgs dzeltenīgs šķidrums, kurš aizņem dobumu starp muguras smadzeņu apvalkiem.

 

Mugurkauls Ц galvenais ķermeņa balsts, kas sastāv no 33 skriemeļiem. Mugurkaulam izšķir 5 daļas: kakla, krūšu, jostas, krustu un astes. Krustu un astes kaula daļas veido saaugušie skriemeļi, starp tiem nav disku un locītavu loku. Tātad mugurkaulu veido 24 ДīstieФ skriemeļi plus krustu un astes kauli.

 

Mugurkaula kanāls Ц dobums mugurkaula iekšā, kuru izveido skriemeļu loki. Mugurkaula skriemeļi veido kanālu, kurā atrodas muguras smadzenes.

 

Mugurkaula manuālā terapija Ц ārstēšanas metode. Manuālās medicīnas speciālisti ar precīzām roku kustībām iedarbojās uz mugurkaulu, lai atjaunotu un uzlabotu mugurkaula kustīgumu.

 

Mugurkaula rekonstrukcija Ц trūkstošo skriemeļu vai to lielāko segmentu atjaunošana, izmantojot mākslīgos materiālus vai donora kaulus.

 

Osteoartrīts Ц starpskriemeļu diska un locītavas deģeneratīvs artrīts, sakarā ar skrimšļaudu novecošanu un deformāciju.

 

Osteohondroze Ц mugurkaula deģeneratīvā slimība, veidojas mainoties skriemeļiem un starp tiem esošiem diskiem.

 

Osteoklasti Ц īpašas šūnas, kuras iznīcina kaulvielu kaulu augšanas un pārveidošanas procesā.

 

Osteomalācija - kaulu atmiekšķēšanās un to formas izmaiņa, kalcija uzsūkšanās traucējumu rezultātā.

 

Osteoporoze Ц kaulaudu distrofija, rezultātā samazinās kaulaudu masa un kaulu blīvums.

 

Osteofīts Ц patoloģisks kaula izaugums uz kaulaudu virsmas vielmaiņas procesu traucējumu rezultātā.

 

Pedžeta kaulu slimība Ц slimība, kas izpaužas ar augšstilba kaula un lielā lielkaula, kā arī galvaskausa kaulu un skrimšļu paresninājumu. Viens no iemesliem ir minerālmaiņas procesu traucējums.

 

Pseidoartroze Ц locītavai līdzīgs veidojums, kas rodas neveiksmīgas ķirurģiskas operācijas vai traumas rezultātā tur, kur jābūt nekustīgam kaulu savienojumam.

 

Sakroileakālā locītava Ц pāra locītava, kura savieno krustu ar iegurņa kauliem. Šīs locītavas iekaisumu sauc par ДsakroileītuФ.

 

Skriemeļi Ц īsi nepāra kauli, kuri veido mugurkaulu. Skriemeli veido ķermenis un loks. Starpskriemeļu izaugumi savieno skriemeļu lokus savā starpā.

 

Starpskriemeļu disks Ц skrimšļa slānis starp skriemeļiem, kas sastāv no fibroza gredzena un želatīnveida kodola tajā.

 

Starpskriemeļu diska trūce Ц diska sāpes, kad diska želatīnveida kodols nobīdas uz fibroza gredzena pusi, izspīlējās mugurkaula kanālā un plīst.

 

Stiepšana Ц iedarbība uz mugurkaulu, izmanto kā vienu no metodēm diska trūces ārstēšanai.

 

Radikulīts Ц muguras smadzeņu nervu saknīšu nospiedums vai iekaisums. Izpaužas ar sāpju impulsiem mugurā, ar izstarojumu rokā vai kājā pa nerva galiem. Izšķir jostas-krustu un kakla-krūšu radikulītu.

 

Radikulopatija Ц tas pats, kas radikulīts.

 

Reflektoras (izstarotas) sāpes Ц šīs sāpes lokalizējas attiecīgos ādas segmentos, kuri atbilst tiem muguras smadzeņu segmentiem, uz kuriem nāk nervu šķiedras no bojātā iekšējā orgāna.

Dažu iekšējo orgānu slimības pavada atstarotās sāpes noteiktās ādas vietās.

 

Reimatoīdais artrīts Ц ir saistaudu hroniskā slimība, kuras rezultātā ievērojami deformējas locītavas un izmainās cīpslas. Dažreiz skar arī mugurkaula locītavas.

 

Sēdes nervs Ц visgarākais no ķermeņa nerviem. Tas iziet no krustu pinuma caur atveri un iet starp augšstilba mugurējās virsmas muskuļiem, kur dod zarus uz apakšstilba muskuļiem, inervējot pēdas ādu un muskuļus. Sāpes sēdes nerva gaitā sauc par išiāzi vai išialģiju.

 

Siringomielija Ц centrālās nervu sistēmas deģeneratīva slimība, kad muguras smadzenēs veidojas cistas. Ārstēšana tikai operatīva.

 

Skolioze Ц ir deformējoša mugurkaula slimība frontālā plaknē (mugurkaula sāna izliekums).

 

Spazma Ц asa, sāpīga nepakļāvīga muskuļa saraušanās.

 

Spondilodēze Ц mugurkaula skriemeļu stabilizācija vai kustību ierobežošana  ķirurģiskā veidā.

 

Spondilīts Ц mugurkaula locītavu, disku un skriemeļu ķermeņu iekaisums, parasti infekcijas dabas.

 

Spondilolīze Ц skriemeļu loku vai izaugumu traumatisks bojājums, kā rezultātā skriemeļi nepareizi savienojas.

 

Spondilolistēze Ц viena vai vairāku skriemeļu izvirzīšanās attiecībā pret otru, tā kā uz mugurkaula veidojas it kā lūzums.

 

Spondilolītisks stāvoklis Ц apvieno spondilolīzes un spondilolistēzes nosaukumus.

Stenoze (sašaurinājums) mugurkaula kanālā Ц deģeneratīvas kaulu izmaiņas mugurkaulā, kad skriemeļu izmainītie izaugumi saspiež mugurkaula kanāla nervu saknītes.

 

Steroīdie hormoni - Sk. Kortiosteroīdi

 

 
  Medicīnas terminologija  
  Akcijas  


 
 


Galvenā    |    Svarīgi    |    MIGUN  HY-7000    |    Katalogs    |    Vakances    |    Mēs    |    Draugi    |    Kontakti    |    Medicīnas  terminologija    |    Grāmata "Sāpes Mugurā"    |    Par masāžu vispār    |    Katras sievietes sapnis    |    Aicinam kļūt par dīleri    |    e-Harmony    |    Apmeklētāju atsauksmes    |    Sertifikāti un apbalvojumi    |    Reklāma    |    Fotogalerija no arhīva    |    Pasaules zvaigznes un MIGUN    |   
Best wishes from MIGUN.     Copyright © 2004-2009, MIGUN info@nugaline.lv