Par masāžu vispār

Masāža – vispārējs apraksts

Masāža – tā ir ārstēšanas un slimību brīdināšanas metode. Tā iekļauj sevī mehānisku iedarbību ar speciāliem paņēmieniem uz ķermeņa virsmu vai kaut kādu orgānu. Masāža tiek uzskatīta par zinātniski pamatotu, pārbaudītu ilggadējās praksēs, lielākoties fizioloģisku cilvēka organisma atveseļošanās līdzekli. To pielieto kā profilaktiskos nolūkos – organisma vispārējai nostiprināšanai, kā arī dažādās medicīnas jomās: ķirurģijā, ortopēdijā, ginekoloģijā, terapijā, neiroloģijā u.c.. Ārstnieciskā masāža var tikt izmantota kā pastāvīga metode, bet var arī būt pielietota savienojumā ar citām ārstēšanas metodēm. Ar masāžas palīdzību var noņemt nogurumu, bet var arī sagatavoties lielām fiziskām slodzēm, tāpēc masāža ir nepieciešama sportistiem, kā arī to profesiju cilvēkiem, kuriem raksturīga gan fiziska, gan arī garīga slodze. Plaši masāža tiek pielietota higiēniskos un kosmētiskos nolūkos.

Neskatoties uz šādu sadalījumu, masāžas iedarbību uz cilvēka organismu nedrīkst skatīt vienkārši kā mehānisku iedarbību uz masējamiem audiem.

Tas ir sarežģīts fizioloģisks process, kurā vadošā loma ir centrālajai nervu sistēmai.

Masāžas darbības mehānismā uz organismu ir pieņemts izdalīt trīs faktorus: nervu, humorālais un mehāniskais.

Pirmkārt masāža iedarbojas uz centrālo un veģetatīvo nervu sistēmu. Sākotnējā masāžas etapā notiek receptoru kairinājums, kuri atrodas ādā, muskuļos, cīpslās, locītavu somiņās, saitēs un asinsvadu sieniņās. Pēc tam pa jušanas ceļiem impulsi, kas tika izsaukti no šiem kairinājumiem, dodas uz centrālo nervu sistēmu un tur sasniedz atbilstošos galvas smadzeņu lielo pusložu garozas rajonus. Tur arī notiek vispārējā sarežģītā reakcija, izsaucošā funkcionālās pārmaiņas organismā. 

Šis mehānisms bija detalizēti aprakstīts krievu fiziologa I. P. Pavlova darbos: Tas nozīmē, ka tas vai cits nervu receptoru kopums reaģē uz to vai citu organisma iekšējās vai ārējās pasaules „aģentu”. Šis trieciens transformējās nervu procesā, kad parādās nervu uzbudinājums. Uzbudinājums pa nervu viļņiem, kā pa vadiem, dodas uz centrālo nervu sistēmu un no turienes, pateicoties noteiktām saitēm, pa citiem vadiem nonāk pie darbībā esošā orgāna, transformējoties savukārt par specifisku procesu šī orgāna šūnās.  Tādā veidā, tas vai cits „aģents” likumsakarīgi saistās ar to vai citu organisma darbību, kā iemesls ar viņas sekām.

Masāžas iedarbība uz ādu. Masējamā āda kļūst rozā un elastīga dēļ pastiprinātas asinsrites. Pieaug tās pretošanās spējas mehāniskai un temperatūras iedarbībai. Pie glāstīšanas paātrinās limfas kustība limfvados un pazūd nogulsnējumi vēnās. Šie procesi notiek ne tikai asinsvados, kuri atrodas masējamā apvidū, bet arī tajos, kas atrodas blakus. Tāda atsūcoša masāžas iedarbība izskaidrojama ar to, ka samazinās spiediens masējamajos asinsvados. Paaugstinot ādas – muskuļu tonusu, masāža iedarbojas uz ādas ārējo izskatu, padarot to par gludu un elastīgu.

Masāžas iedarbība uz locītavām, saitēm, cīpslām. Masāžas ietekmē uzlabojas locītavas un blakus esošo audu apgāde ar asinīm, paātrinās sinoviālā šķidruma veidošanās un kustība, kā rezultātā saites kļūst daudz elastīgākas.

Masāžas iedarbība uz asinsrites un limfātisko sistēmu. Īpaši jāatzīmē masāžas iedarbība uz ādas kapilāru sistēmu, kas nodrošina vielmaiņu starp asinīm un to ietverošajiem audiem (limfu). Masāžas ietekmē kapilāri atveras, bet temperatūra masējamajiem un blakus esošajiem ādas apvidiem paaugstinās no 0,5 – 5 grādiem, kas veicina skābekļa – atjaunojošo procesu uzlabošanos un veicina vairāk intensīvu audu apgādi ar asinīm.

Masāžas iedarbība uz nervu sistēmu. Masāža iedarbojās uz perifēro un uz centrālo nervu sistēmu. Pie ādas masāžas nervu sistēma reaģē pirmā uz mehānisko kairinājumu. Šajā gadījumā uz centrālajā nervu sistēmu tiek sūtīts vesels plūdums impulsu no daudziem nervu galu orgāniem, uztverošiem spiedienu, taktīlo un dažādu temperatūru kairinājumu.

Masāžas iedarbība uz elpošanas sistēmu. Regulāra masāža, kas tiek veikta noteiktā laika posmā, sniedz labvēlīgu ietekmi uz gludo plaušu muskulatūru, veicinot nosacītu refleksu veidošanos.

Masāžas iedarbība uz vielmaiņu un izdalīšanās funkciju. Ja veikt masāžu tieši pēc fiziskās slodzes, tad slāpekļa vielu izdalīšanās paaugstināsies uz 15%. Bez tam veiktā masāža pēc muskuļu darba paātrina pienskābes izdalīšanos no organisma.

Masāžas iedarbība uz muskuļiem. Masāžas ietekmē muskuļos uzlabojās asinsrite un skābekļa uzlabošanās procesi: paātrinās skābekļa piegādes ātrums un atdalās apmaiņas produkti. Kā rezultātā pazūd stīvuma, sāpju un pietūkuma sajūta muskuļos.

Masāžas iedarbība uz organisma funkcionālo stāvokli. Pastāv pieci pamata tipi masāžas iedarbībai uz organisma funkcionālo stāvokli: tonizējošais, nomierinošais, atrofiskais, enerģiskais, funkcijas normalizēšana.

Masāžas iedarbības rezultāts uz cilvēka organismu lielākoties atkarīgs no tā, kādi procesi šajā brīdī dominē viņa centrālajā nervu sistēmā: uzbudinājums vai traucējums, kā arī no masāžas ilguma, paņēmienu raksturojuma un no daudz kā cita.

Masāžas procesā blakus ar nervu faktoru uzskaita arī humorālais ( no grieķu val. humor -  šķidrums). Lieta tāda, ka masāžas ietekmē ādā izveidojās un nokļūst asinīs bioloģiski aktīvās vielas (audu hormoni), ar kuru palīdzību notiek asinsvadu reakcijas, nervu impulsu padeve un citi procesi.

 

 
  Par masāžu vispār  

Masāža Grieķijā un Romā
Masāža Indijā, Ēģiptē un Ķīnā
Senās Krievijas, Turcijas un Persijas masāža
Masāžas iedarbība uz ādu
Masāžas iedarbība uz asinsvadu un limfātisko sistēmām
Masāžas iedarbība uz locītavām, saitēm, cīpslām
Masāžas iedarbība uz nervu sistēmu
Masāžas iedarbība uz elpošanas sistēmu
Masāžas iedarbība uz vielmaiņu un izvades funkciju
Masāžas iedarbība uz muskuļiem
Masāžas iedarbība uz organisma funkcionālo stāvokli  Akcijas  


 
 


Galvenā    |    Svarīgi    |    MIGUN  HY-7000    |    Katalogs    |    Vakances    |    Mēs    |    Draugi    |    Kontakti    |    Medicīnas  terminologija    |    Grāmata "Sāpes Mugurā"    |    Par masāžu vispār    |    Katras sievietes sapnis    |    Aicinam kļūt par dīleri    |    e-Harmony    |    Apmeklētāju atsauksmes    |    Sertifikāti un apbalvojumi    |    Reklāma    |    Fotogalerija no arhīva    |    Pasaules zvaigznes un MIGUN    |   
Best wishes from MIGUN.     Copyright © 2004-2009, MIGUN info@nugaline.lv