Par masāžu vispārMasāžas iedarbība uz ādu
Masāžas iedarbība uz ādu

Āda satur ap 20% no kopējās ķermeņa masas. Tās nozīmi nav grūti novērtēt. Tā aizsargā organism no nelabvēlīgas ārējās iedarbības (mehāniskas, ķīmiskas, mikrobu). Sarežģītākie procesi , noritoši ādā, papildina, bet dažreiz arī dublē dažu iekšējo orgānu funkcijas.
Vesela ādas virsma piedalās elpošānas procesā, vielmaiņā, siltumapmaiņā, izvada no organisma lieko ūdeni un izstrādātās vielas.
 Āda sastāv no virsādas (epidermas) un īstas ādas (dermas). Starp zemādas  tauku slāņa tā savienoja ar zem tās atrodošajiem audiem. Epiderma savukārt sastāv no diviem slāņiem: augšējā (ragvielas) un apakšējā.
Augšējā slāņa plakanās ragveida šūnas pakāpeniski atdalās un nomainās ar jaunām no apakšējā slāņa. Ragvielas slānis atšķirās ar elastīgumu, slikti caurlaiž ūdeni un siltumu. Tas labi izvada gāzes, piemēram, skābekli un atšķiras ar augstām pretošanās spējām mehāniskām un atmosfēriskām iedarbībām.
Apakšējais epidermas slānis ir ļoti jūtīgs pret dažādiem pieskārieniem. Tas nesatur asinsvadus un saņem barošanos no starpaudu spraugām.
Āda ietver saistaudus, kas sastāv no divu veidu šķiedrām: holagēnām un elastīgām. Ādā atrodas sviedru un tauku dziedzeri, asinsvadi un limfvadi, nervu šķiedras, precīzi reaģējošas uz siltumu, aukstumu un taktīlo kairinājumu. Tās nervu gali saistīti ar centrālo nervu sistēmu.
Ādā atrodas ap 2 milj. Sviedru dziedzeru, it īpaši daudz to ir pēdās un plaukstās. Pats dziedzeris atrodas dermā, bet tās izvadattekai, izejot caur epidermu, ir izeja starp tā šūnām. Pa diennakti sviedru dziedzeri izdala 600-900ml. sviedru, kas sastāv pamatā no ūdens (98-99%). Sviedru sastāvā ietilpst arī urīnviela, sārmaino metālu sāļi u.c.. Pie stiprām fiziskām slodzēm sviedros palielinās pienskābju saturs un slāpekļa vielas.
Āda pilda svarīgu organisma funkciju – siltuma regulācijas funkciju. Siltuma izstarošanas, siltuma vadīšanas un ūdens izgarošanas rezultātā caur ādu izdalās 80% organismā izveidojušā siltuma. Ādas temperatūra veselam cilvēkam  dažādās ķermeņa daļās ir 32,0 – 36,6C.
Tauku dziedzeru izeja, kā likums, atverās matiņu somiņā, tāpēc tie pamatā izvietoti uz ādas matainās virsmas. Visvairāk tauku dziedzeru atrodas uz sejas ādas. Holesterīna tauki, ko izdala šie dziedzeri, nesadalās mikroorganismos, tāpēc tie ir labs aizsargs ādai no ārējām infekcijām. Dienā tauku dziedzeri izstrādā no 2-4g. tauku, kas vienmērīgi izvietojas pa visu ādas virsmu. Izdalījies tauku daudzums atkarīgs  no nervu sistēmas stāvokļa un vecuma.
Ādas apgāde ar asinīm tiek veikta ar artēriju palīdzību. Pie tam vietās, kuras pakļautas lielam spiedienam,  to tīkls ir biezāks, bet pašiem ir līkumota forma, kas pasargā tos no plīsuma pie ādas kustībām.
Vēnas, kas izvietotas ādā, veido četrus venozos pinumus, kas savienoti viens ar otru.
Ādas piesātinājuma pakāpe ar asinīm ir ļoti liela: tajā var atrasties līdz 1/3 organisma asiņu.
Zem asinsvadiem ādā izvietota ļoti sazarots limfātisko kapilāru tīkls.
Āda spēlē lielu lomu kopējā vielmaiņā: ūdens, sāļu, siltuma, ogļhidrātu, tauku un vitamīnu.
Sen jau cilvēki pamanīja, ka āda viena no pirmajām reaģē uz iekšējo orgānu darbības traucējumiem. Tas var izpausties asu sāpju veidā, duršana, niezēšana vai tirpšana uz ierobežotiem ādas rajoniem.  Bez tam, ādu var noklāt  izsitumu, pleķiem, pūslīšiem u.c..
Masāžas iedarbība uz ādu ietver sekojošo:
1. Caur ādu tiek nodots kairinājums uz centrālo nervu sistēmu, kas nosaka organisma atbildes reakciju un tā atsevišķiem orgāniem.
2. Masāža sekmē epidermas ragvielas šūnu atdalīšanos no ādas virsmas, kas savukārt uzlabo sāļu un sviedru dziedzeru darbību.
3. Masāžas procesā uzlabojas ādas apgāde ar asinīm un tiek novērsts venozais satrēgums.
4. Masējamās virsmas temperatūra paaugstinās, tas nozīmē, ka paātrinās apmaiņas un fermentatīvie procesi.

Masējamā āda paliek rozā un elastīga dēļ pastiprinātas asinsrites. Pieaug tās pretošanās spējas mehāniskai un temperatūras iedarbībai. Pie glāstīšanas paātrinās limfas kustība limfvados un pazūd nogulsnējumi vēnās. Šie procesi notiek ne tikai asinsvados, kuri atrodas masējamā apvidū, bet arī tajos, kas atrodas blakus. Tāda atsūcoša masāžas iedarbība izskaidrojama ar to, ka samazinās spiediens masējamajos asinsvados. Paaugstinot ādas – muskuļu tonusu, masāža iedarbojas uz ādas ārējo izskatu, padarot to par gludu un elastīgu. Vielmaiņas paātrināšanās ādas audos labvēlīgi iedarbojās uz kopējo vielmaiņu organismā.

 

 
  Par masāžu vispār  

Masāža Grieķijā un Romā
Masāža Indijā, Ēģiptē un Ķīnā
Senās Krievijas, Turcijas un Persijas masāža
Masāžas iedarbība uz asinsvadu un limfātisko sistēmām
Masāžas iedarbība uz locītavām, saitēm, cīpslām
Masāžas iedarbība uz nervu sistēmu
Masāžas iedarbība uz elpošanas sistēmu
Masāžas iedarbība uz vielmaiņu un izvades funkciju
Masāžas iedarbība uz muskuļiem
Masāžas iedarbība uz organisma funkcionālo stāvokli  Akcijas  


 
 


Galvenā    |    Svarīgi    |    MIGUN  HY-7000    |    Katalogs    |    Vakances    |    Mēs    |    Draugi    |    Kontakti    |    Medicīnas  terminologija    |    Grāmata "Sāpes Mugurā"    |    Par masāžu vispār    |    Katras sievietes sapnis    |    Aicinam kļūt par dīleri    |    e-Harmony    |    Apmeklētāju atsauksmes    |    Sertifikāti un apbalvojumi    |    Reklāma    |    Fotogalerija no arhīva    |    Pasaules zvaigznes un MIGUN    |   
Best wishes from MIGUN.     Copyright © 2004-2009, MIGUN info@nugaline.lv